Кои навици трябва да промените и от кои да се откажете, за да увеличите шансовете си
Снимка: Shutterstock
В първата част ви разказахме кои навици са полезни за вас, ако целта ви е да увеличите семейството си, и от кои е добре да се откажете, тъй като пречат на забременяването. Ето и останалите, над които е важно да помислите преди да пристъпите към опитите за бебе.
7. Внимателно под слънцето
Слънцето е полезно за бъдещите майки, стига да е в разумни граници. Слънчевите лъчи подпомагат усвояването на вит. D, който регулира овулацията при жените и нивата на тестостерон при мъжете. Неслучайно най-много зачевания се случват през август, когато най-много сме изложени на слънце. На открито обаче е задължително да се използва слънцезащита, защото UV лъчите могат да нанесат и доста вреди на кожата.
Снимка: Shutterstock
8. Гледайте на живота философски
Все още няма солидни данни по тази тема, но специалистите са на мнение, че прекаленият стрес се отразява негативно на плодовитостта и намалява шансовете за забременяване. Причината е, че стресът стимулира производството на много кортизол и адреналин, които могат да причинят нарушения на овулацията.
Но не всички жени реагират еднакво на стреса. Някои изобщо не се влияят, докато други го изживяват болезнено и при тях може да се стигне дори до спиране на менструацията. Самият факт, че забременяването не се случва по план, се превръща в огромен проблем и стрес за двойката, което се отразява и на плодовитостта.
Независимо от причината за стреса, опитайте да гледате на живота философски и да бъдете по-спокойни. А ако бебето така и не се получи в рамките на няколко месеца, потърсете лекар, за да изясните какъв е проблема, преди да чертаете бъдещето в черни краски.
9. Внимание към работната среда
Някои работни места могат да ви изложат на токсични вещества, които да нарушат здравето и функционалността на мъжката и женската репродуктивна система. Доколкото е възможно, когато се стремите да забременеете, стойте далеч от тези вещества или потърсете алтернативни решения – поговорете например с работодателя да ви премести временно в друг, по-безопасен сектор.
10. Пазете се от жегата
Това е особено важно за потенциалните татковци, тъй като сперматозоидите са много чувствителни към топлината и това е една от причините природата да е поставила тестисите извън тялото. Понякога обаче определени условия на работа могат да изложат скротума на по-висока температура от нормалното, което да наруши някои функции. Това се случва например, ако работата е свързана със седене в продължение на много часове (като повечето шофьори) или при контакт с високи температури (готвачи, работници в доменни пещи и т.н.).
11. Пазете се от инфекции
Възпаленията в ранна възраст могат да доведат до промени в мъжката и женската репродуктивни системи. Такива са повечето инфекции, предавани по полов път: сифилис, гонорея, хламидия. Половият акт без предпазни средства улеснява контакта с тези опасни микроорганизми. Затова е добре от съвсем ранна възраст да се вземат предпазни мерки, за да не се стигне до неприятни последици.
Снимка: Shutterstock
12. Редовни прегледи и за мъжете
След навършване на 18 години, мъжете трябва регулярно да посещават андролог, а не само при възникнал проблем. Така специалистът ще улови проблема в самото начало и няма да се стигне до по-сериозни нарушения и патологии, които да повлияят на сперматогенезата.
13. Ако е възможно, не чакайте твърде дълго
С напредването на годините се наблюдава забавяне и физиологичен спад на плодовитостта при жените, но също и при мъжете, което прави забременяването по-трудно. С годините яйчниковият резерв намалява, а при мъжете се влошава качеството на сперматозоидите. Това създава проблеми при зачеването, а и рискове по време на самата бременност. Разбира се, има и много изключения от правилото на жени, които на 40 години забременяват лесно, имат лека бременност и раждат по естествен път без никакви усложнения за себе си и бебето. Но не се уповавайте на това и по-добре не чакайте твърде дълго.
По материали от Nostro figlio
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари